Kedves Szülők!
Néhány mondatban szeretném bemutatni tevékenységemet.
Az iskolapszichológus elsődleges feladata a gyermek lelki egészségvédelme, továbbá a nevelő-oktató munka hatékonyságának fokozása. Munkájával támogatja a gyermekek személyiségfejlődését, értelmi és érzelmi fejlődésének biztonságát.
Az iskolapszichológus nem terápiás szakember, feladata azegészséges személyiségoptimális fejlődésének segítése.
Főbb tevékenységi területeim az iskolában:
Szűrővizsgálatok
A tanulók iskolai életében számos ponton van lehetőség pszichológiai szűrővizsgálatok végzésére, amelyek osztálykeretek között lebonyolíthatók. Ilyenek a képességtesztek, a tanulási szokások vagy a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézségek vizsgálata.
A csoportos szűrések segítséget adhatnak a pedagógusok mindennapi munkájához, ezen túlmenően számomra is fontos információkat nyújtanak. A szűrések adatai alapján feltárulhatnak olyan nehézségek, amelyek kezelése fontos a gyermek pszichés egyensúlyának fenntartásához.
Amennyiben a gyermek pszichológiai segítségre szorul, a vizsgálatok eredményeiről írásban értesítem a szülőket.
Osztályfoglalkozások
Osztályokkal történő foglalkozás megvalósulhat az osztályfőnöki tematika feladataihoz kapcsolódva, illetve az iskolapszichológusi munkaterv alapján. Ilyen lehet az egészségfejlesztés, egészségvédelem, a pályaválasztási tanácsadás, az osztályközösség fejlesztése, stb.
Csoportos foglalkozások
Ezek a foglalkozások kiscsoportban (néhány gyermek részvételével) zajlanak, heti rendszerességgel, mindig azonos időpontban, tanítás után a délutáni órákban. A csoportok életkori alapon kerülnek megszervezésre, azaz nagyjából azonos korú gyerekek járnak egy csoportba. A csoportba jöhetnek diákok önkéntes alapon, a szűrések eredményeként, illetve az osztályfőnök vagy a szülő kérésére is.
A csoportok nem teljes tanéven át, hanem a tanév folyamán 3 turnusban zajlanak:
- októbertől a téli szünetig,
- januártól a tavaszi szünetig
- és tavaszi szünet utántól a tanév végéig.
Egyéni foglalkozások
Egyéni foglalkozás iránti igényt a szülő, a pedagógus, vagy a tanuló is jelezhet. Az egyéni foglalkozás néhány alkalmas konzultációt jelent, nem hosszú folyamat.
Az iskolapszichológusi foglalkozás nem pszichoterápia. Ez azt jelenti, hogy az iskolapszichológus az egészséges tanuló életvezetését segíti, illetve krízistanácsadást nyújt váratlan, nehéz élethelyzetekben, de nem feladata a pszichoterápiát igénylő gyermekek ellátása.
A terápiás ellátást igénylő gyermeket tovább irányítom a megfelelő ellátásba.
Kapcsolattartás a szülőkkel
A szülő joga és lehetősége, hogy bármely a gyermekét érintő vizsgálati eredménybe betekintést nyerjen.
A szülő kötelessége, hogy biztosítsa gyermekének az iskolapszichológusi vizsgálaton és foglalkozásokon való részvételét, ha a nevelőtestület erre javaslatot tesz.
Önök is megkereshetnek a gyermekkel kapcsolatos kérdésekben. Személyes konzultációra a Győzelem utcai épületben van lehetőség. A fogadóórára előzetes telefonos bejelentkezés szükséges.
A szülő együttműködése nélkül igen nehéz érdemben a gyermek segítségére lenni, ezért kérem, éljenek a lehetőséggel!
Elérhetőségek
Matusinka Ágnes
iskolapszichológus
Személyesen: H 8-16 óra
Sze 8-16 óra
Telefon: 06 20 32 88 603 (munkaidőben)
Szeretettel várom jelentkezését!
Matusinka Ágnes